Osobní vyzvednutí knih je možné pondělí až čtvrtek 9:00-17:00. V každém případě si ale čas návštěvy dohodněte na telefonu 775 705 868!

Námořnické povídačky

Životní příběh jednoho rakousko-uherského námořníka, okořeněný jeho vlastními vzpomínkami.

Skladem
Kód: 13
Značka: Mare-Czech
399 Kč
Kategorie: Jachting
Hmotnost: 0.383 kg

O KNIZE

Jiří Ošanec a Čeněk Vrba

Tato kniha mohla vzniknout jen díky shodě okolností. Autor vzpomínek, Čeněk Vrba (1888-1968), který strávil u válečného námořnictva celých čtrnáct let, by se jistě divil, že dostaly právě tuto podobu. Rád své příběhy nazýval "povídačkami", vyprávěl a inspiroval tak svého staršího syna k tomu, aby je nakonec před otcovou smrtí nahrál a zachoval tak pro další generace.

Nahrávky, přepsané bez velkých jazykových úprav, jistě čtenáře potěší svou barvitostí. V těchto vyprávěních dominuje cesta do Číny (1910-1912) a letmo se dotýká i služby na křižníku "Helgoland". Vrba vzpomínal s časovým odstupem a tak jsou jeho vzpomínky pochopitelně poznamenány zapomínáním a modifikovány událostmi, které prožil po odchodu ze služby. Stejně jako každý dobrý vypravěč se snažil své příběhy vypointovat i na úkor přesnosti a takto upraveným vzpomínkám nakonec i sám věřil. Proto je kniha doplněna komentáři a poznámkami pod čarou.

Kniha není určena specialistům zaměřeným na námořní bitvy, zbraně atd., i když i těm může přinést některé informace. Klade si za cíl spíše pobavit a do jisté míry zrekonstruovat každodenní život námořníků na válečných lodích. Vedle "velkých" dějin jsou zde zachyceny i ty "malé", neméně zajímavé a často opomíjené.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: